KLIKNI A VSTUP! INTERNETOVÝ TÝDENÍK O STOLNÍM TENISE 39/2000
ročník 3., vydání: NEDĚLE, 24. ZÁŘÍ 2000 *
zpět Český stolní tenis na příjmu
mail to the editor
headline 1 Naposled s malým míčkem OKÉNKO DO ZAHRANIČÍ
headline 2 Kong Linghui olympijským vítězem KAM NA STOLNÍ TENIS
headline 3 Ivan Karabec touží po paralympijské medaili NOVINKY NA SERVERU
headline 4 Stolní tenisté Mokrých Lazců s cílem do 3.místa v ČR NÁVŠTĚVNOST
headline 5 Nové huti bude v úvodu sezóny chybět Vráblík ZAREGISTRUJTE SI TBT
headline 6 Tenhle sport na olympiádu nepatří MISS TABLE TENNIS 2000
headline 7 Začíná 11.ročník Intercupu ANKETNÍ OTÁZKY
oblastní zpravodajství Zpravodajství z oblastí STARŠÍ ČÍSLA 2000
Naposled s malým míčkem
SYDNEY 2000 Ať už historie bude Olympijské hry v Sydney 2000 hodnotit jakkoli, do análů stolního tenisu vejdou jako vůbec poslední turnaj s míčkem, díky kterému si náš sport vysloužil pojmenování "sport s nejmenším míčkem". Zejména díky internetu se určitě hry v Sydney zapíší - minimálně na dva roky - jako nejpodrobněji sledované hry na celém světě. A čeští stolně-tenisoví fandové s přístupem na internet měli díky tomuto skvělému komunikačnímu prostředku poprvé v historii možnost sledovat svůj sport daleko podrobněji, než bylo možné z českých sdělovacích prostředků v případě Atlanty 96 (pro české novináře končí turnaj s posledním naším hráčem a když už sdělují jiné výsledky, je jejich doménou komolit asijská jména a la "Wang Li'Ťčchin" a fundamentalisticky přidávat za ženská příjmení koncovku -ová. U Asiatek se jim to občas daří i ke křestním jménům. A když se sportovního novináře zeptáte, proč nelogicky píše "Adriana GERŠI" a ne Geršiová, tak Vám logicky řekne, že "se tak jmenuje". Zatímco Chenová, Liuová nebo Ryuová, případně Borošová zřejmě ne...fujtajbl).
V předolympijské době jsem se snažil představit Vám všechny favority, o vlastním turnaji byly zveřejňovány informace již od jara. Byli jsme první server na světě, který přinesl kompletní rozlosování základních skupin. Během vlastního turnaje jsem se snažil denně stránky aktualizovat a velký Váš ohlas měly a mají Olympijské střípky Radka Bauera. Přestože většina čtenářů sleduje zejména domácí stolní tenis (což mj. ukazuje i jedna z anket), přednost pro aktualizaci olympijských stránek v minulém týdnu určitě nikoho neurazila a snad jste i Vy byli rádi za možnost více zasvěceně nakouknout do světového stolního tenisu.

Přestože v tuto chvíli neznáme výsledek snad nejprestižnější soutěže, dvouhry mužů, můžeme hry hodnotit.

V soutěžích žen zopakovaly reprezentantky Číny atlantský úspěch a odvezly si všechny zlaté a stříbrné medaile. Koneckonců, do Asie putují i zbylé medaile a tak největší úspěch Evropanek je bramborová medaile pro Maďarky Batorfi-Toth v deblu. Propast mezi evropským a asijským stolním tenisem se hrozivě zvětšuje a vypadá to, že na MS v Osace 2001 to bude ještě horší. Nejlepší Evropanky, mimochodem naturalizované Číňanky či stálice Batorfi, Badescu, Svensson jsou již za zenitem a mladší evropské hráčky (Boros, Steff, Toth) - vzhledem k zájmu evropských sponzorů převážně o mužský stolní tenis - nemají takové možnosti, jako hráčky v Číně, Tchajwanu, ale i v Koreji či Singapuru. Vždyť kdo ještě v srpnu znal 32. hráčku světa JING Jun Hong ze Singapuru? A dokázala dojít až do semifinále, přes čínskou trojku SUN Jin. Takový výkonnostní vzestup u evropské hráčky léta nebyl. Jo, jo, chcete-li vychovat hráčku, aby mohla s nejlepšími soupeřit, nezbývá, než ji poslat na pár let do Číny, tak, jak to před x lety učinil Jan Ove Waldner.
Svoje neotřesitelné postavení potvrdily jednička a dvojka světa - WANG Nan a LI Ju. Přestože ve čtyřhře ztratily set ve čtvrtfinále s Chorvatkami a Korejky v semifinále porazily až "22 v pátém", dokázaly, že jsou velké hráčky. Svým finálovým kolegyním z reprezetace SUN Jin + YANG Ying nedaly šanci a hladce zvítězily 3:0 (18, 11, 11). Mimochodem, bylo to třetí olympijské čínské finále ženské čtyřhry za sebou a stejně tak tomu bylo na obou MS mezi Atlantou a http://www.pingpong.cz/6/olympics/sydney.htmSydney. Naposledy Číňanky nevyhrály MS nebo OH v Soulu 88!
"I když skóre tomu neodpovídá, nebyl to jednoduchý zápas", svěřila se po finále Wang Nan, "všechny jsme hrály to nejlepší, co umíme", dodala diplomaticky. Ten kdo zápas sledoval, viděl, že Wang nevyvedlo vůbec nic z míry a hrála naproto uvolněně a se znatelnou převahou nad oběma soupeřkami. "První set rozhodl", myslí si jedna z poražených, Yang, "Dál už jsme byly poněkud zmatené". Finále opět sledoval i Bill Gates, který si vysloužil dost pozornosti od publika ("Hej Bille, vsadíš melouna na výsledek?" apod.). Více vzruchu přineslo utkání o bronz mezi KIM Moo-kyo + RYU Ji-hye (Korea) a Csilla BATORFI + Krisztina TOTH (Maďarsko), přestože po dvou setech by na Evropanky nevsadil v hale asi nikdo. Nakonec Korejky vydřely výhru výsledkem 3:2 (18, 19, -22, -19, 19).
Dominanci potvrdily vítězky čtyřhry i ve dvouhře. Wang dokázala, že již je zkušená a chladnokrevná bojovnice. O postup do čtvrtfinále bojovala s LI Jia Wei ze Singapuru a otočila utkání z 1:2 a 16:20. Poté na cestě do finále ztratila už jen první set s veteránkou Chen Jin, vítězkou dvouhry ze Soulu 88. Druhá finalistka LI Ju zaplatila daň zápasové nerozehranosti v prvním kole, kdy s nečekanou vítězkou kvalifikační skupiny "M" Galinou Melnik potřebovala k vítězství pět setů. Dále již postupovala bez větších problémů.
Ve finále dokázala nejvýše nasazená Wang Nan, že legendární Deng Yaping má skvělou nástupkyni. Od jejího odchodu ze světové scény Wang nenechala žádný důležitý titul nikomu jinému a od roku 1998 vyhrává vše, co stojí za to.

Ačkoli Wang a Li spolu vyhrávají soutěže čtyřher a tráví spolu nejvíc času, za stolem finálového utkání nebylo po vzájemné lásce ani stopy, protože obě chtěly odjet ze Sydney s ceněným olympijským double. Obě hráčky získávaly překvapivě víc bodů chybami soupeřky, než vlastní aktivitou. Přestože Wang v prvním a Li ve druhém setu vedly až o 9 bodů, nedá se říci, že by jedna z hráček měla nad zápasem kontrolu. I tak zápas přinesl hezčí podívanou, než finále čtyřhry. Wang získala první set poměrem 21:12 a stejným výsledkem skončil i set druhý, avšak pro Li Ju, jejíž útočná hra dostala Wang daleko od stolu. Třetí set byl ukázkou podobných stylů aktérek, dominovaly forhendové topspiny v dlouhých výměnách a set vyhrála Li 21:19. Ostré výměny s relativně málo chybami byly k vidění i ve čtvrté sadě, v jejímž konci se opět více prosazovala Wang a vyhrála jí 21:17. V rozhodujícím pátém setu bylo skóre těsné až do stavu 12:12, kdy se Wang dostala do brejku, aby vyhrála 21:18 a byla to ona, kdo získá v Austrílii dvě zlaté medaile.
V předchozím zápase o bronz bývalá čínská hvězda a vítězka dvouhry ze Soulu, Chen Jing, která nyní reprezentuje Tchajwan, po výpadku v prvním setu snadno přehrála Jing Jun Hong ze Singapuru. "V první sadě jsem propásla několik dobrých příležitostí a to mne vyvedlo z rytmu. (Jing Jun Hong) útočila tvrději, než je u ní zvykem a já na to byla příliš daleko od stolu. Několik mých hyb mne pěkně frustrovalo", řekla Chen po zápase.
Na otázku, co říká své kompletní sadě olympijských medailí (zlato ze Soulu, stříbro z Atlanty a bronz ze Sydney), Chen Jing odpověděla: "Poprvé jsem byla mladá a plná sil. Věděla jsem, že mohu vyhrát, protože jsem reprezentovala Čínu a byla jsem technicky nejlepší. Tady jsem se chtěla vytáhnout, protože to jsou 'Hry nového milénia'. Věřila jsem si, mám nahráno a zdá se, že psychicky se stále mohu poměřovat se současnou špičkou. Ale kdybych vyhrála včera (semifinále), bylo by to ještě lepší."


Mužské soutěže nás přeci jen zajímaly více, měli jsme zde svá želízka v ohni, kterým leckdo z nás věřil. Pár Korbel-Plachý komunikací chvílemi připomínal Sukovou s Novotnou na minulé olympiádě, až na to, že nejen že nezískal medaili, ale nepostoupil ani ze základní skupiny. Historie se neptá, kdo byl v nějaké kvalifikační skupině druhý nebo třetí a tak prohru s Brazilci nemá cenu nijak hodnotit. Je však otázkou, zda by i skvělá forma a bezvadné vztahy mezi našimi hráči stačily na skvělý polský pár Blaszczyk-Kreszewski. Čtrvtfinalisté letošního ME a finalisté loňského English Open měli formu jako řemen, což prokázal jak Lucjan Blaszczyk ve dvouhře, tak zejména oba Poláci v utkání o čtvrtfinále čtyřhry, kde zle potrápili mistry světa Konga a Liu a prohráli až po statečném boji 2:3.
Přeci jen více jsme čekali od Petra Korbela ve dvouhře. Ze skupiny postoupil suverénně a sebevědomím do dalších bojů hýřil již před odletem. S Jean-Michelem Saivem podle vlastních slov nikdy neprohrál 0:3. Co se stalo v prvním kole olympijské dvouhry bude jistě tématem pro rozbor ze strany Komise vrcholového sportu ČAST a počkejme si rovněž na hodnocení trenéra Chudíka. Petr byl ke své hře s Belgičanem upřímně kritický a jistě sám chce najít příčiny tohoto nečekaného zkratu. Svádět prohru jen na výtečnou hru soupeře není možné, protože na olympiádu jede každý s načasovanou formou a nic jiného, než výtečnou hru od soupeřů přece nelze čekat.

Odstup Asie od Evropy není u mužů tak velký jako u žen. Příčinami pravděpodobně je fakt, že evropská mužská špička je širší než ženská a pokud se na jejím vrcholu drží "veteráni" jako Waldner, Persson, Karlsson nebo Gatien, znamená to, že tito zkušení borci opravdu umí. Aby odešli do důchodu, zejména fenomenální J.O.Waldner, si zcela jistě přeje nejlepší hráč mladší evropské generace, mistr Evropy z roku 1988 Vladimir Samsonov. Švéd jej připravil o titul mistra světa ve dvouhře a nyní čerstvě i o možnost bojovat o medaili na OH. Ale ani po odchodu švédských králů nebude u mužů taková propast. Jak Samsonov, tak například německý talent Timo Boll několikrát dokázili nejlepší čínské hráče včetně Kong Linghui nebo Liu Guolianga porazit a určitě z nich nemají takový respekt, jako Evropanky z Wang Nan či Li Ju. Největší překážkou mladé generace mužů je - veteránská elita v čele se Švédy. Evropský mužský stolní tenis je přece jen více ve světlech ramp než ženský. Vedle mediálně protěžované Bundesligy mají média a veřejnost totiž zájem i o utkání Evropské ligy či klubové Ligy mistrů a hráči mají velmi často možnost hrát důležité zápasy. Nutno si však uvědomit, že sponzorské prostředky vkládané do klubů omezují činnost smluvně vázaných hráčů mimo klubové povinnosti. Stačí porovnat třeba účast evropských a asijských hráčů na turnajích Pro Tour, kde je jedinečná možnost evropsko-asijské konfrontace nebo účast Evropanů na turnajích v Asii. (Kdo ke komu by měl jezdit, demonstrovali v 70. letech právě Číňané: když Klampár, Bengtsson a spol. vládli světu, jezdili Číňané na soustředění do Evropy. Proč asi?)
A tak pokud někdo z Evropanů měl šance bojovat o olympijské medaile, byl právem favorizován již dlouho předem. Vlastní turnaj to dokázal. Postup obou Švédů do semifinále dvouhry a bronzová medaile Gatiena s Chilou ve čtyřhře jsou toho pádným důkazem.
V soutěži čtyřhry WANG Liqin + YAN Sen porazili obhájce titulu KONG Linghui + LIU Guoliang 3-1 v zápase, kde každý míček byl hrán, jako by šlo o mečbol. Každý míč byl hrán podobným stylem, protože oba páry hrají podobně. Po několika delikátních pincích, tvrdý výpady a ostré výměny byly na takovém stupni, že většina zkažených míčků končila mimo hrací prostor. První set s výměnami, které byly skutečným vrcholem celé soutěže, byl precedenční pro vývoj celého zápasu. Wang a Yan jej získali skórem 22:20, když si nenechali od soupeře vnutit hru na celý set a v jeho polovině razantně převzali iniciativu. Druhý set byl stejně pohledný a Kong s Liu výhrou 21:17 srovnali skóre. Ačkoli třetí a čtvrtý set byly těsné, oba páry se nenechaly vývojem zápasu znervózňovat a až na dva tři přímé body z podání, které Yan "sežral" Liuovi, byl zápas plný dlouhých, zejména forhendových výměn. Wang s Yanem získali oba sety, 21:19 a 21:18. "První set byl velmi důležitý", komentoval zápas Kong Linghui, "kdybychom jej vyhráli, nedali bychom jim šanci ani v následujích dvou. Je to divný zápas, když se všichni čtyři do detailu známe", dodal. Pozorný divák si nemohl nevšimnout jedné zvláštnosti: Liu má snad nejlepší servis na světě, přičemž v tomto zápase jím získal ne více než čtyři přímé body, všechny čopovaným podáním proti Yan Senovi, zatímco Wang Liqin jej ze servisu často "posílal". To nejlépe potvrzuje Kongovy slova o tom, jak se Číňani navzájem dobře znají.
V boji o třetí místo získali první medaili pro Evropu Francouzi Patrick CHILA a Jean-Philippe GATIEN výhrou nad LEE Chul-Seung + YOO Seung-Min (KOR) 3-1. Evropští šampióni vyhráli zápas poměrem 22-20, 21-23, 21-19, 21-10. Chila s Gatienem kontrolovali první set, kdy Gatien získával body svým pověstným topspinem těsně od stolu. Korejcům se díky vyhrávaným servisům podařilo srovnat na 20:20, ale díky prostorovému nedorozumění Korejců Francouzi set získali. Lee a Yoo eliminovali francouzský útočný styl ve druhém setu. Gatien opět získával cenné body svým útokem, ale francouzský pár zjevně podcenil obranu Korejců a spoustu míčků zbytečně zahodil. Oba páry ještě zvýšili svůj tlak ve třetím setu a Gatien dokonce jednou při topspinu spadl do boxu rozhodčího. Chila s Gatienem dlouho vedli, ale Korejcům se dařilo tlačit soupeře-leváky do forhendového rohu. Francouzi využívali korejských sidespinů k tvrdým drajvům a vyhráli set, když zejména Yoo promarnil několik možností. Lee a Yoo neskonale obětavě bojovali o šanci na bronz ve čtvrtém setu, ale i francouzský pár si již počínal více zkušeně. Lee, který má bronzové medaile ze čtyřhry již z Barcelony a Atlanty, udělal několik chyb v řadě a pár zaznamenal 57% chybných úderů. Zatímco Patrick Chila, pro kterého to byla první olympijská medaile, skočil do náručí svému trenérovi, mazák Gatien, stříbrný z dvouhry v Barceloně potěšil obecenstvo sadou vystřelených míčků do publika.
Finále dvouhry mužů je věnován další článek.
-----
Máte-li chuť, napište Vaše postřehy či hodnocení do Diskusního fóra. Zklamal Vás Petr Korbel? Co nebo koho považujete za největší překvapení?
-----
V olympijské tipovací soutěži nevyhrál první cenu - 10 krabiček míčků Double Fish nikdo. Výhercem druhé ceny (podle výsledku finále dvouhry mužů) bude buďto Ondra Hyršl nebo Láďa Pavelek. Losování pěti výherců triček Double Fish proběhne na akci s MISS TABLE TENNIS INTERNET v říjnu t.r.

Kong Linghui olympijským vítězem
Sydney, Sept 25: Nejvýše nasazený hráč, 25-ti letý Kong Linghui získal zlatou medaili v olympijské dvouhře po finálovém vítězství nad švédským veteránem Janem-Ove Waldnerem. Pětisetovému zápasu přihlíželo ve State Sports Centre více než 4.000 diváků.
Byl to zápas hodný závěru turnaje, ve kterém se utkali dva nejlepší světoví hráči, legenda z Evropy a asijský hráč, který může mít své nejlepší roky ještě před sebou. Z obou hráčů byl patrný respekt před soupeřem, což bylo evidentní zejména v prvních dvou setech, plných dlouhých výměn, reflexívních obranných úderů a zabijáckých smečí, které publikum dostávaly do náležitého varu.
Waldner, přes ztrátu prvních dvou setů si sáhl na dno svých rezerv a ve třetím získal nad Kongem převahu. Jako osvěžen živou vodou nastoupil Waldner do čtvrtého setu, soupeři nedovolil téměř nic a za asistence švédského krále Gustava a královny Silvie v hledišti vyhrál sadu 21:14. Vše se mělo rozhodnout v pátém setu. Hluk v hale se dal porovnat se zápasy Stanley Cupu. K překvapení všech včetně samotného Konga, nástup do posledního dějství se Waldnerovi nevyvedl a za stavu 1:7 si trenér Ulf Carlsson vzal time-out. Otáčelo se však za stavu 1:10. Jenomže Jan-Ove se nevzdal a několika forhendovými, přesně umístěnými topspiny začal získávat ztracené sebevědomí. Za stavu 6:12 prokázal velký cit pro vývoj zápasu čínský trenér Cai Zenhua, který si rovněž vzal time-out. Švédův nástup tím otupil a Kong Linghui, který viditelně "potřeboval kouli", šel na servis za stavu 13:7. Tento šestibodový odstup Kong Linghui již dokázal udržet a vyhrál 21:13.
"Byly to moje druhé nejlepší olympijské hry. Jsem zklamaný, ale šťastný ze stříbrné medaile", řekl po utkání Jan-Ove. Dodal, že v Osace na MS 2001 určitě bude a teprve poté se rozhodne,co dál.
finále 1 2 3 4 5
KONG Linghui CHN 21 21 17 14 21
WALDNER Jan-Ove SWE 16 19 21 21 13
sety (hod:min:sek) zápas
1 2 3 4 5
0:07:54 0:09:00 0:07:51 0:07:18 0:06:33 1:02:20
Statistika finále KONG Linghui WALDNER Jan-Ove
sety zápas sety zápas
1 2 3 4 5 1 2 3 4 5
vítězné body 21 21 17 14 21 94 16 19 21 21 13 90
vítězný servis 6 5 3 3 8 25 5 8 8 8 2 31
% 29% 24% 18% 21% 38% 27% 31% 42% 38% 38% 15% 34%
vítězný forhend 7 6 5 4 3 25 5 7 6 5 7 30
% 33% 29% 29% 29% 14% 27% 31% 37% 29% 24% 54% 33%
vítězný backhand 2 4 3 1 5 15 1 3 4 5 1 14
% 10% 19% 18% 7% 24% 16% 6% 16% 19% 24% 8% 16%
chyba soupeře 6 6 6 6 5 29 5 1 3 3 3 15
% 29% 29% 35% 43% 24% 31% 31% 5% 14% 14% 23% 17%
největší vedení 5 4 4 1 9 - 1 2 4 8 0 -
V předchozím zápase o třetí místo porazil Liu Guoliang Jorgena Perssona 3:1 v zápase, ve kterém oba hráči nepředvedli to, co je mezi nejlepší čtyři hráče dostalo.
Ivan Karabec touží po paralympijské medaili
[17.09.2000] Hýbner Jaroslav - Jedním z nejžhavějších želízek českého paralympijského týmu na zisk některé z medailí v Sydney je Ivan Karabec, dvacetiletý stolní tenista SKST Baník Havířov. Má své jméno i mezi nepostiženými sportovci, byl v širším juniorském výběru ČR pro MEJ 98 v Norcii a úspěšně si vedl v domácí extralize.
Mezi tělesně postiženými stolními tenisty kategorie 10 mu patří druhé místo na světovém žebříčku za Francouzem La Bourdonnayem, v klasifikaci bez rozdílu postižení je pátý. To ho staví do pozice adepta na medailový post, turnaj pravdy v Sydney ale bude hodně náročný a nebude zde odpočinkových zápasů.
Kapitolu příprav uzavřel Ivan Karabec startem na 4.ročníku ALU-KOR Cupu, Mezinárodním mistrovství Maďarska. V Budapešti vyhrál dvouhru open (ta se ale v Sydney hrát nebude) před Švédem Anderssonem, který ho předtím ve finále kat.10 po odvrácení série mečbolů porazil. Jak se na své vystoupení v Budapešti dívá a s čím pojede do Austrálie, to jsou otázky, které jsme vytáhlému mladíkovi položili těsně po skončení turnaje.
Co ukázaly vaše poslední výsledky?
"Určité zlepšení v mé hře jistě je, již není náhodou, když porážím špičkové hráče. To mi zvedá psychiku, nastupuji k zápasům z jiné pozice, než dříve."
Občas ale máte výpadky v koncentraci na hru a ztrácíte i nadějné stavy.
"To se mi stalo i zde ve finále dvouhry kat.10 s Anderssonem, vedl jsem 1:0 na sety a 20:15 a v závěru jsem hrál příliš měkce. Vzal jsem si z toho ponaučení a ve finále dvouhry open jsem se do Anderssona zakousl od prvního míčku, hrál jsem naplno o každý bod, a tak chci hrát i v Sydney. Vždyť paralympiáda je jednou za čtyři roky a já svou šanci nechci promarnit."
S jakým odhodláním do Sydney odjíždíte?
"Budu se snažit o co nejlepší výsledek, plně by mě uspokojil postup do finále. Šance je i v soutěži družstev, musel bych ale hrát moc dobře a musela by nám vycházet s Lubošem Maškem čtyřhra."
Ve vaší kategorii jsou ambiciózní hráči La Bourdonnaye (Francie) a Ruiz (Španělsko).
"Jsu to určitě dobří hráči, nevím však, jak na tom jsou s výkonností v současnosti. Oba jsem již v minulosti porazil a není důvodu, proč bych se jich měl bát. Ani já nespím na vavřínech a myslím, že trénuji více, než mí největší soupeři."
A co Asiaté?
"Jejich konkrétní sílu neznáme, může se kdykoliv objevit někdo nový s divokou kartou a překvapit. Z kontaktů s Tchajwanci mám ale se hrou proti Asiatům zkušenosti a vím, jakým způsobem proti nim hrát."
Jak bude vypadat závěr vaší přípravy na PH?
"Těžiště závěry mé přípravy bude v klubu v Havířově. Trénuje se zde sice s míčky průměru 40 mm, ale týdenní aklimatizační pobyt v Sydney před zahájením paralympijských soutěží by měl tento hendikep vyrovnat. Ještě před odjezdem budu hrát utkání 1.ligy se Zlínem, další čtyři ligová utkání budu muset kvůli paralympiádě vynechat."
Tolik Ivan Karabec, talentovaný stolní tenista, který bývá na mezinárodních turnajích středem pozornosti i obdivu. Stále ještě ale není komplexně vyzrálým vrcholovým sportovcem a má proto svá nejlepší sportovní léta teprve před sebou. Úspěch ze Sydney by mu slušel, nebude však vůbec snadné ho dosáhnout.
Stolní tenisté Mokrých Lazců s cílem do 3.místa v ČR
MOKRÉ LAZCE (Jaroslav Hýbner). Dynamicky se rozvíjí oddíl stolního tenisu KST Robot Mokré Lazce. V obci ležící 12 km od Opavy se před pár lety rozhodl podnikatel Aleš Buba, že postahuje z nejrůznějších koutů republiky hráče a začne budovat silný tým, který později zviditelní tento region.
Nyní již znají zeměpisnou polohu Mokrých Lazců i přední evropské kluby, které sem jezdí k pohárovým střetnutím a zakrátko zde budou hosty i účastníci středoevropské Superligy. Rozmach stolního tenisu v Lazcích je ale spojen i se jménem Pavel Špaček. Někdejší přední hráč TJ Nová huť odehrál několik sezón v německých soutěžích a v poslední době se již věnuje jen trenérské práci, do níž může všechny své bohaté zkušenosti promítnout. Je pracovitý, své profesi rozumí a od sezóny 2000-2001 bude kromě funkce šéftrenéra v Mokrých Lazcích zastávat i post trenéra kadetské reprezentace ČR. Pavel Špaček je také nejpovolanější osobou, která může hovořit o situaci v klubu a o nejbližším programu.
"První akce nás čeká již 29.září, kdy budeme v 16:30 hod předehrávat superligové utkání v herně TJ Nová huť Ostrava, 3.října nás pak čeká první utkání profesionální extraligy ve Frýdku-Místku," říká Špaček. "Áčko Lazců zůstalo oproti loňsku beze změny, tvořit ho budou Marek Klásek, Tomáš Demek, Karel Karásek a Tomáš Sadílek, připraveni zaskočit budou hráči druholigového béčka Michal Kadlček, Tomáš Hasil a Tomáš Přistal, na střídavý start získaly Lazce ještě Tomáše Konečného ze Zlína. Naším cílem je postoupit do play off extraligy a pak nejméně obhájit třetí místo v ČR. Citelně silnější bude letos Havířov a i bez posílení zůstává vysoce kvalitní kádr Válcoven. El Niňo má zkušený celek, i když někteří jeho hráči jsou již věkem starší a pokud Cheb získá Číňana, kterého má na soupisce, bude nepříjemný i on. Pak by asi byla papírově nejslabší Nová huť," rozjímá nad soupiskami účastníků extraligy trenér Robotu. 1.ligu Lazce přepustily Opavě, kam odešli Radek Gregořica, Petr Kudela a Jan Dzida. Pro hráče loňského béčka Robotu zůstala 2.liga, rozhodlo o tom vedení klubu na základě promarněného postupu do extraligy v nešťastném utkání s Chebem. Kromě Kadlčka, Hasila a Přistala v něm bude hrát i Martin Rubáš, který do Lazců přišel z Hustopečí, připraveni budou ještě Michal Špaček a Ondřej Buba. Tato sestava by měla druhou ligu vyhrát a vybojovat si tak účast ve druhé nejvyšší domácí soutěži. V Opavě je nyní nejen převedená soutěž, ale také přípravka nejmladších adeptů celuloidového míčku. Gregořica zde působí i ve funkci trenéra a jeho úkolem bude připravovat talenty z opavských škol k případnému přechodu do elitního klubu v Lazcích. Opava tak bude vlastně jakousi "farmou" Mokrých Lazců. "U nás nemáme tolik prostoru, a proto se budeme věnovat více špičkám. V juniorské kategorii má ambice na úrovni ČR Rubáš, mezi staršími žáky získává první zkušenosti Ondřej Buba, se kterým bych chtěl v příští sezóně útočit na absolutní domácí špičku a kadetskou reprezentaci. Šikovný je i Martin Bindač, který bude ještě dva roky hrát v kategorii mladšího žactva," dává nahlédnout do práce s talentovanou mládeží v Lazcích Pavel Špaček.
Nové huti bude v úvodu sezóny chybět Vráblík
OSTRAVA (HR). Velké starosti má před zahájením nové sezóny trenér stolních tenistů TJ Nová huť Ostrava Zbyněk Bajger. Po přestupech Bohumila Vožického a Radka Košťála do Havířova bylo jasné, že omlazený kolektiv hráčů NH nebude schopen obhajovat pozici druhého nejlepšího celku v ČR a že bude mít mnohem skromnější cíle.
Zůstal ukrajinský reprezentant Dmitrij Prokopcov, nejlepší junior ČR minulé sezóny Jiří Vráblík a kolektiv by měli doplnit další Ukrajinec Alexandr Diduch a juniorský reprezentant ČR Petr Seibot. Vyvrcholily ale vleklé problémy Vráblíka se zády, které podle posledních zpráv tohoto talentovaného hráče vyřadí nejméně na dalších šest týdnů ze hry a v družstvu se pravděpodobně objeví až v listopadu. Vráblíkovy problémy začaly po březnovém mistrovství ČR mužů a žen v Litomyšli, kde získal vynikající třetí místo ve dvouhře mužů. Stěžoval si na bolesti v zadní části stehna, po několikadenním odpočinku bylo vše opět v normálu. Blokáda páteře se ale prohlubovala a před červencovým startem na MEJ v Bratislavě to vypadalo tak, že družstvo juniorů ČR bude hrát bez své opory. Vráblík se nakonec ke stolu postavil, jeho výkon ale nebyl a ani nemohl být nikterak oslnivý. Vyšetření na tomografu ukázalo pravou příčinu bolestí, první názor lékařů byl provést operaci, aktuální rozhodnutí je podrobit se několikatýdenní lázeňské léčbě s účinnou rehabilitací. Vráblík od MEJ nedržel pálku v ruce, Prokopcov trénoval intenzivně v průběhu léta s reprezentanncí mužů ČR, ale pak měl pár drobných zdravotních problémů, které si vždy vyžádaly tréninkové pauzy a nyní je doma a dělá zkoušky na vysoké škole. Měl by se do Ostravy vrátit koncem září i s Diduchem, který stále ještě nemá vyřízena víza. Jediným hráčem, kterého má trenér Bajger denně na očích, je tak Seibot. "Aspoň ten mi dělá radost. Trénuje usilovně a daří se mu, vyhrál již dva bodovací turnaje dorostu ČR a zdá se, že se jeho herní projev pozitivně vyvíjí. Extraliga a Superliga se špičkovými muži ale pro něho bude hodně náročná, každý získaný bod bude moc cenný," rozjímá nad šancemi Seibota Zbyněk Bajger. Z dalších hráčů, kteří budou v dresu béčka Nové hutě hrát 2.ligu, bude mít k dispozici ještě Víta Doležela (přišel z Brna) a Petra Husníka (přestoupil do NH z Chebu), střídavý start v Nové huti má schválen hráč Vítkovic Martin Hanák. Favority extraligy budou muži SKST Baník Havířov Start a TTC VP Frýdek-Místek, na třetí příčku si brousí zuby KST Robot Mokré Lazce a jistě se jen tak nedá ani SF El Niňo Praha. S plánovanou čínskou posilou bude chtít z předpokládané poslední příčky uniknout Casino Estor Cheb a o totéž se budou snažit i muži TJ Nová huť Ostrava.
Tenhle sport na olympiádu nepatří
Pozval mě můj brácha, o kterém jsem až donedávdna nesměl mluvit, do Sydney na olympiádu. Na olympiádě je jen jedno místo, kam se jít podívat - na pingpong. U nás na vsi ho s chlapama hrajeme hodně často. Pingpong - no jo já vím, stolní tenis - je nejlepší místo olympiády. I Bill Gates, který tam byl v úterý se mnou, to dobře ví. Ale asi jsem si spletl sportoviště. Totiž, ti lidé si myslí, že to, co hrají, je pingpong. Opravdu?
Tak zaprvé, způsob, jakým drží pálku. Co to je? Normálně se drží tak, jako když si podáváme ruku, ne jako ten divnej styl, držet pálku jako nějakej bulharskej doutník. Nebo, oni strhávají gumu z pálky po každým tréninku a lepí novou! Páni! To, s čím hrajeme u nás my, je aspoň patnáct let starý. To se potom nedivím, že jejich rány lítají rychlostí přes 150km/h. Chtěl bych je vidět, jak by smečovali, kdyby poslední zbytky z jejich mechovek pamatovaly našeho předsedu v kolíbce. A ta místnost, ve které hrají. Za každým koncem stolu musí být 20 stop totálně vyklizeného prostoru a 15 dalších po stranách, nehledě na to, že výška sahá až do druhého patra. A celý ten hangár je prázdný. Chtěl bych vidět, jak smečují u nás v hospodě, kde u stolu přeskakuješ uhlák a krok stranou znamená narazit do kamen. A představuju si, jak v naší hospodě při podání vyhazují míček tři metry vysoko. Takové míčky by hledali v šachtě venilátoru. Co se stolů týká, nedivím se tady na Olympiádě těm neuvěřitelným výměnám. Až na to, že jsou modré, jsou tyhle stoly PERFEKTNÍ. Oni, představte si, lícujou! Kde jsou rozkejvané nohy? A kde jsou kolečka od piva? Kam si vlastně ty piva staví? A jaktože nejsou ve stolech díry? A taky Vám garantuju, že by nezvládali vydejchat tolik zranění, jako my. Jenom kolikrát se člověk praští do hlavy, když leze pod židle pro míček. Oni mají prostor ohraničný mantinelama! Říkal tam jeden, že je složité soustředit se na čtyři zápasy za sebou. Ale hrál ten člověk někdy o metr piv, když se mu pod nohama pletl hospodskýho kocour?
Asi je pravda, co mě včera večer řekla Csilla Bartofi. Že prej bych mohl bejt šťastnej, když vyberu pět z jejích sto servisů. No jo, ale já nemám skvělý pingpongový boty, a malý pingpongový trencle a speciální pingpongový tepláky. Kdo kdy slyšel o pingpongovejch teplácích? Když se chceš zahřát, tak si nevezmeš tepláky, ale zahraješ si pingpong, ne?
Takovejhle sport, kterýmu oni říkaj pingpong, by měli z olympiády vyškrtnout. Měl by se hrát v hospodě. Třeba u nás. Už se na to koukat nebudu. Zejtra jdu vedle na šipky.
Tonda, Sydney.
Začíná 11.ročník Intercupu
[17.09.2000] Hýbner Jaroslav
VÍDEŇ (HR). Intercup stolních tenistů, evropská klubová soutěž pro celky druhé výkonnostní vlny, vstupuje do svého 11.ročníku. Přihlásilo se do něj 55 družstev ze dvanácti evropských zemí, mezi nimiž jsou i tři zástupcové Česka - Start Praha, KST Robot Mokré Lazce B a KST Slezan Opava.
Na základě loňských dobrých výsledků byly Start a Lazce B předsazeny přímo do prvního hlavního kola, v němž zůstane již jen 32 družstev, která budou pokračovat vyřazovacím systémem až do čtyřčlenného finále. Opava, která patří k devíti nováčkům Intercupu, musí projít dvěmi kvalifikačními předkoly. To první bude odehráno do 8.října a Opava v něm bude hostem polského Gorzowa, do 5.listopadu pak bude mít za sebou i druhé předkolo, v němž nastoupí v domácím prostředí proti rakouskému Oberwartu. Součet obou výsledků rozhodne o tom, zda se i Slezan dostane do hlavní soutěže. I v 11.ročníku Intercupu bude mít nejvíce zástupců Německo (19), následují Francie a Rakousko (9), Belgie (5), Polsko (4), ČR (3), Slovensko, Slovinsko, Švýcarsko a Itálie (2), Maďarsko a Lucembursko (1). Vítěz 10.ročníku soutěže Askö Linz Altstadt (Rakousko) své prvenství nemůže obhajovat, protože bude startovat v mezinárodní Superlize jako třetí rakouský zástupce. Intecup evidentně plní i funci odrazového můstku do evropských soutěží nejvyšší kvality.
ZPRAVODAJSTVÍ Z OBLASTÍ
Praha StČ SM JM
PRAHA
KE STAŽENÍ: ;
Zpráva z jednání VV
Rozlosování soutěží na stránce oblasti (klikni na znak PSST)
STČ
SÁZAVA - Vítěz středočeského poháru - stolní tenisté Sázavy, se v prvním kole Českého poháru střetl s druhým týmem východočeské divize TTC Sedlec - Vysoké Mýto. SÁZAVA - V. MÝTO 8:2 Hosté z východu Čech přijeli do Sázavy v nejsilnějším složení v čele se Schejbalem (třetí nejúspěšnější hráč východočeské divize), a tak se diváci v sázavské sokolovně těšili na vyrovnaný duel. Domácí hráči však takový vývoj duelu nepřipustili, od samého začátku šli do vedení a svého soupeře jednoznačně přehráli. Jediný bod hostujícího celku získal Schejbal vítězstvím nad Nevřelou v poměru 2:0 (18, 11), a v té chvíli tak snížil vedení Sázavy na 2:1. Vzápětí však domácí Janata zvítězil v divácky asi nejzajímavějším utkání nad obranářem Křepelou 2:1 (9, -19, 9) a zvýšil vedení Kavalieru na 3:1. V následujícím utkání se čekalo, jestli ještě Schejbal hosty "vrátí do hry", ale sázavský Filip Daneš byl proti, když po výborném výkonu zvítězil 2:1 (16, -17, 17), a tím bylo o postupujícím do druhého kola prakticky rozhodnuto. Za stavu 7:1 pro Sázavu F. Daneš skrečoval Křepelovi, hostující Táborský Nevřelovi, a tím byl dán utkání konečný výsledek 8:2. Body Sázavy: Janata 3, F. Daneš 2, Nevřela 1, čtyřhra 1, 1 kont. Body V. Mýta: Schejbal 1, Křepela 0, Táborský st. 0, 1 kont. Stolní tenisté Sázavy se tak probojovali do druhého kola Českého poháru, a sázavští příznivci nejmenšího míčku se tak mohou těšit na atraktivní stolní tenis, protože ve 2. kole Českého poháru se v Sázavě představí letošní vítěz II.ligy - TTC Pramet Šumperk. Utkání se hraje v sázavské sokolovně v neděli 24. září v 10.30 hodin. jd
LITOMĚŘICE - Již devátý ročník turnaje stolních tenistů Sobi Open pořádal TTC Litoměřice pod záštitou města Litoměřice. Velmi kvalitní byla účast a do finále dvouhry se nakonec probojovali v konkurenci čtyřiceti hráčů domácí Tomáš Kabelka a exlitoměřický Miroslav Vondra, v současné době hájící barvy Baníku Most. Ten sice vedl 1:0 na sety a 19:15, ale nakonec patřilo prvenství Kabelkovi. Vondra si spravil chuť společně s Macháčkem vítězstvím ve čtyřhře.
Výsledky: Dvouhra: Čtvrtfinále: Kabelka (TTC Litoměřice) - Hanl (Sparta) 2:0, Vrba (MTV Hattorf) - Lev (Litoměřice) 2:1, Medek (Ml. Boleslav) - Polák (El Niňo Praha) 2:1, Vondra (Baník Most) - Wasik (Sparta). Semifinále: Kabelka - Vrba 2:0, Vondra - Medek 2:0. O třetí místo: Medek - Vrba 2:1. Finále: Kabelka - Vondra 2:1 (-13, 22, 14). Čtyřhra: 1. Vondra, Macháček (Most), 2. Komenda, Melíšek (El Niňo), 3. Wasik, Stibor (Sparta) a Vrba, Polák (Hattorf, El Niňo). Finále: Vondra, Macháček - Komenda, Melíšek 2:1.
LITOMĚŘICE - Na turnaji ve stolním tenisu Euroregionu Labe v Drážďanech bojovaly mladé naděje TTC Litoměřice a poté, kdy chlapci (V. Bartošek a Martiška) vyhráli skupinu a následně i celý turnaj, když ve finále porazili Teplice, dívky (Ságlová a Korousová) po jediné výhře ve skupině skončily celkově páté z osmičky účastníků. Výsledky: Chlapci: Skupina: Litoměřice - Děčín 3:2, Drážďany 3:1, SachsSchweiz 3:0. Finále: Litoměřice - Teplice 3:2. Dívky: Litoměřice - Weiseritz 2:3, Děčín 1:3, Míšeň 3:1.
Předehrávky:
1MB: Sokol HK B-Sokol HK C 10:8; Sokol HK C-Sokol HK B 8:10;
M2A: H.Brod B-H.Brod A 3:10;Sokol CR A-Sokol CR B 10:2, H.Brod A-H.Brod B 5:10;Sokol CR B-Sokol CR A 3:10
M2D: Úpice B-Úpice A 7:10; Úpice A-Úpice B 8:10;
České Meziříčí - Ve zdejší hale se uskutečnil 1. BTM - dorostu ve stolním tenise.
Turnaje, který se hrál dvoustupňovým systémem, se zúčastnilo 32 hráčů Východočeské oblasti. Velmi dobrých výsledků dosáhli hráči Sokola Hradec Králové, kteří navázali na výkonnost z minulé sezóny, kdy vyhráli nejvyšší soutěž dorostu. Všichni postoupili ze skupin a probojovali se do závěrečných kol. Jejich osudem se stal Jan Jakubec (Voděrady), který se "potkal" s každým z nich. Nejprve vyřadil Jakuba Hlavatého (2:0) a v utkání o postup do finále porazil Davida Pozníka (2:0). Až ve finále poznal hořkost porážky, když prohrál se Šlapákem (0:2), který v semifinále vyřadil turnajovou jedničku Ryšavého (Tesla Pardubice) 2:0.
Pořadí: 1. Šlapák (Sokol Hradec), 2. Jakubec (Voděrady), 3. Pozník (Sokol Hradec) a Ryšavý (Tesla Pardubice), 5. - 8. Hlavatý (Sokol Hradec), Ertl J. (Moravská Třebová), Foltýn (Linea Chrudim), Mrázek J. (Chlumec nad C.).
Chrudim - Nábor předškolních a školních dětí do minipřípravky a přípravky probíhá v úterý, středu a čtvrtek od 13.30 do 15 hodin v městské hale stolního tenisu (za plaveckým bazénem - vchod brankou přes hokejbalové hřiště Jokeritu). Přihlášky vám předá šéftrenér mládeže Pavel Hort, informace na
0455/639 489.
SM
KARVINÁ - Oddíl stolního tenisu dětí a mládeže KLUBsten Karviná zahajuje novou sezónu. Oddíl působí na ZŠ Mendelova v Karviné-Hranicích, kde budou probíhat pravidelné tréninky od 19. září v úterý od 15 - 17.30, ve středu 15 - 17, ve čtvrtek 16.30 - 18.30 a v pátek 15 - 17.30 hodin V tyto dny rádi přivítáme i nové zájemce o tento sport, dívky i chlapce ve věku od 6 do 15 let. Stačí si s sebou vzít sportovní obuv a pálku.
JM
NÁVŠTĚVNOST SERVERU
Návštěvnost serveru za posledních 100 dní (0 = DNES) / Visitors in recent 100 days (0 = TODAY).
Modro-červené čára: přístupy na všechny stránky, oranžovo-zelená čára:připojení účastníci / blue/red line: HITS; orange/green line: SESSIONS


Návštěvnost podle hodin dnešního dne / HIT CHART TODAY (according to the clock)
Zaregistrujte si TBT
Chcete být pravidelně informováni o změnách v TBT (případně na jiných stránkách)? Služba Woko Vám nabízí zaslat automaticky e-mail pokaždé, dojede-li na Vámi vybrané stránce k aktualizaci. Stačí se zaregistrovat na serveru Woko a zadat přesnou adresu stránky, jejíž aktualizace Vás zajímá. Máte-li zájem být informováni o změnách právě na stránce tohoto týdeníku, stačí, zadáte-li níže svoji e-mailovou adresu:
KAM NA STOLNÍ TENIS?
PRAHA
ČECHY
MORAVA
Připojte svůj hlas k anketním otázkám:
  • Pomozte zlepšit náš server!
HLASUJTE ZDE
VÝSLEDKY UZAVŘENÝCH ANKET ZDE
DOSPĚLÍ MLÁDEŽ různé
turnaj Bohnice
turnaj Čakovice
turnaj Nýřany
turnaj Kolín
turnaj Čakovice
stolní tenis pro veřejnost
Český stolní tenis na příjmu *