KLIKNI A VSTUP! TÝDENÍK STOLNÍHO TENISU 52/2000
vydání: vydání: NEDĚLE, 24. PROSINCE 2000 * aktualizováno: NE 24.12. 00:00
zpět Český stolní tenis na příjmu mail to the editor
. Od 1. ledna platí nová pravidla
. Bohnice posilují - olympijský vítěz se zbláznil?
. Proč hrajeme stolní tenis - exkluzívní výzkum
. Somalian Open trhalo rekordy ve sledovanosti
. Anketa
. Bohumský to neumí se ženskými; Piksly nevrátí servis a proto jsou poslední
ZPRÁVY:
Od 1. ledna platí nová pravidla
Po úspěchu se zavedením nových pravidel v tomto roce Mezinárodní federace stolního tenisu rozhodla o dalších změnách k 1.1.2001. "Chceme náš sport ještě více přiblížit sportovnímu divákovi", zdůvodnil nová pravidla po schvalovací konferenci v Lausanne president ITTF Adham Sharara, "dlouholetými výzkumy naši odborníci zjistili, že průměrný sportovní divák se nejvíce dívá na fotbal a zahájení olympijských her". Proto s okamžitou platností ITTF nařídil národním asociacím, že od nejnižších soutěží až po Mistrovství světa musí každý zápas být zahájen nástupem v typickém místním kroji, pořadatel zajistí ohňostroj, vystoupení místní kapely a nástup musí být přenášen na obří obrazovku. "Naši experti z komise pro výzkum materiálu opakovanými pokusy dokázali, že hráči stolního tenisu jsou schopni hrát s čímkoli a proto od nového roku budou všechny soutěže hrány s míčkem velikosti fotbalového míče, který bude v televizi lépe rozeznatelný. Míček nadále nebude bílý, nýbrž bílý s černými lichoběžníky, aby sportovní konzument svůj fotbalový míč lehce poznal."

Od ledna se bude rovněž hrát na 14 vítězných setů do tří bodů. "Je potřeba více dramatických momentů", zdůvodnila změnu předsedkyně odborové organizace hráček Claude Bergeret. "Většina utkání se stejně rozhoduje v koncovkách, které jsou pro diváka nejzajímavější, a tak jsme přijali logický závěr, že se koncovky budou hrát od začátku. Stolní tenis bude pro televizního diváka přitažlivější.".

Čínské společnosti zaplavily trh novými míči již v listopadu. Na českou scénu jako vždycky vstoupily nejdříve míčky Double Happiness, avšak s oznámením ceny dovozci tradičně posečkali, až s čím vyjde konkurence. Firma Stiga operativně představila nová dřeva, která jsou speciálně vyvinuta pro hru s novým míčkem a její dealeři prodávají nové míčky ve vkusném balení pro 844 ks. Pokud někdo omylem zakoupil větší zásobu míčků Stiga menší velikosti, budou mu vyměněny zdarma za nové míče. S převratnou novinkou přispěchala firma Butterfly, která speciálně pro větší míček vyvinula nový druh trávy. Špunty na potahu ne náhodou nápadně připomínají kolíky do kopaček.Cenový trend na trhu míčků udala opět firma Double Fish, která přišla s dostupnou cenou pro každého: Kč 689,- za míček, čímž si znesvářila ostatní dovozce, kteří kalkulovali s cenou okolo tisíce korun za míček. V současné době se nejlevněji prodávají míčky DHS za 688,- korun.

Místopředseda ČAST Bindač, který byl schvalovací konferenci ve Švýcarsku přítomen, si ihned na místě tři míčky nového rozměru zakoupil a publikoval materiál "Poznatky ze hry s míčkem 350 mm". Z obsáhlého fundovaného materiálu vybíráme: "V současné době je kvalita míčků naprosto srovnatelná s původními míčky o průměru 38 mm. Zpočátku byli hráči udiveni jiným zvukem míčku při jeho dopadu na stůl. Hráči měli stále pocit, že míček je prasklý. Nyní si již na tento problém prakticky nikdo nestěžuje. Není mi zcela jasné, jestli je to tím, že hráči si na nový zvuk míčku již zvykli, anebo se kvalita míčků od jejich zavedení o tolik zvýšila. Přikláním se k názoru, že obojí bude pravda. Tím, že je míček lépe viditelný jak pro hráče, tak i pro diváky, a tedy i pro televizní vysílání, mohlo by toto zavedení větších míčků přinést nový impuls pro televizní společnosti. Byl bych velice rád, kdyby toto opatření dokázalo vrátit stolní tenis na televizní obrazovky."

Stejný optimismus sdílejí i funkcionáři ze Sudoměřice u Bechyně. Tamní předseda Venca Vopatrný nadšeně přiznal: "To je vono! Změnu pravidla samozřejmě podporujeme, protože nám z vokresu řekli, že prej budem v televizi. Hospodskýmu Jandovi vystavíme u síťek pivní tácky, jézedáci v přestávkách mezi sety budou po sokolovně předvádět novej kombajn a my budem konečně v balíku. Nákup novejch balónů se nám určitě vyplatí. Ty starý 40mm koule stejně nejsou dobrý ani na splávky k prutům!"

Na změnu pravidla okamžitě zareagovaly celoplošné mediální společnosti. Česká televize bude každou neděli od 20:00 na ČT 2 přinášet sestřih nejzajímavějších utkání z okresních přeborů a připravuje vyhlášení divácké ankety "Topspin měsíce". Televize Nova, která zakoupila práva na ligová utkání, uvede nejdříve v neděli okolo 22:00 pořad "Minipálka" a v pondělí hodinový pořad "Pálka", ve kterém uvidíme nejen to nejlepší z ligových stolů, ale i pohled do zákulisí kluboven a rozhovory s našimi hvězdami.
Český rozhlas 1 Radiožurnál zavádí nový pořad "S Mikrofonem za pingpongem" a sportovní redaktoři se již těší na to, jak budou zaznamenávat body v přímém vysílání. Bulvární deníky Mladá Fronta Fčera a Lidofky na pondělí připravují 16-ti stránkové přílohy ze stolního tenisu.

V Diskusním fóru www.pingpong.cz se na téma nových pravidel rozběhla odborná diskuse, do které ze svého německého domova přispěl i nejlepší český hráč Petr Korbel: "Zdravim vsechny diskutujici.Precetl jsem si par vasich komentaru k zavadeni noveho zpusobu pocitani a musim se take ozvat.Pocitani do tri a na ctrnact vyhranych setu bylo jiz testovano v roce 1990 na MM Pobrezi Slonoviny a kyzeny efekt o zatraktiveni naseho sportu prilis neprinesl.Jedinou zmenou tenkrat byly velmi prekvapive vysledky na ukor favoritu. (Pozn. redakce: Petr prohral se Somalcem Chumbchuchunou 1:14) Pokud chceme opravdu zlepsit atraktivitu stolniho tenisu,myslim si,ze bychom se meli ubrat jinou cestou.V prvni rade-topspin.Domnivam se,ze na svetove scene topspinuje 80% hracu neregulerne.Proc? je jim to tolerovano rozhodcimi.Zde je take zahrabany pes! Co se tyce vetsich balonu,tak vyraznou zmenu ve zpomaleni hry neshledavam,ba naopak.Hraci vyspeli fyzicky s vybornym prvnim tvrdym topspinem (zejmena do pinku) nemusi tolik korigovat svih a prakticky mohou do micku uderit plnou silou a vetsi micek z 95% padne na druhou stranu (viz Chen Zhi Bin,hrajici se mnou v klubu).Stolni tenis se tedy stava vice atletickym a bude to zrejme vyhovovat hracum s dobrym pohybem a fyzickou zdatnosti.Aby vsak nekdo mohl tvrde a durazne hrat,coz s vetsim mickem neni problem,musi se na udery dobre a vcas postavit.Na druhe strane je vetsi micek lepe sledovatelny pro televizniho divaka a to je ,myslim si,velmi pozitivni zjisteni.Vsechny Vas zdravim a tesim se na Vase prispevky.Hodne zdaru s velkym balonem. Petr"

Bohnice posilují - olympijský vítěz se zbláznil?
Mistr světa a olympijský vítěz ve dvouhře Kong Linghui (Čína) na doporučení reprezentačního lékaře Guao Yuhuohua přijal dvouleté hostování v agilním pražském klubu Slovan Bohnice. "O pražské divizi jsem mnoho slyšel", vysvětluje na první pohled neobvyklý přestup šampión, "a o Bohnicích si štěbetají vrabci na čínské zdi. Je mi jasné, že Slovan Bohnice musí být moc slavný klub a dostat jej do Ligy Mistrů je výzva, která se těžko odmítá", doplňuje a nechává si uvolnit šněrování svěrací kazajky. Při pohledu na ní se svěřuje: "Když mi navíc umožňují skvělou a účinnou léčbu mého bolavého ramene, kvůli kterému jsem nedávno odstoupil z Danish Open, musí být jasné každému, že se v tomto klubu o své členy vzorně starají." Zajímala nás pochopitelně i výše kontraktu. "Co si vyhraju, můžu si celé nechat a dokonce mne osvobodili od členských příspěvků", chlubí se mistr, přestože se s majiteli klubu dohodli, že kontrakt nebude zveřejňován. To ovšem naštvalo další bohnickou hvězdu Kateřinu Běhalovou: "To je nečestné a nesportovní! Dosud jsem tu nejlepší chlap byla já a příspěvky jsem platila, a to řádně a v termínu!"
President Slovanu Miroslav Eismann (na snímku vpravo) však nehodlá zůstat na půl cesty. V Dánsku jsme jej zastihli v důvěrném rozhovoru s Jorgenem Perssonem. "Mňó, připoměl jsem Jorgenovi, kde vyhrál svůj první velký turnaj", připomněl mnohoslibně Perssonův evropský titul z Prahy. Vzhledem k faktu, že již o Vánocích se Persson s celou rodinou objevil v tréninkovém středisku bohnických v jihočeském Blatci, zdá se, že to Cimického hoši myslí s Ligou mistrů vážně.
Proč hrajeme stolní tenis
Agentura PINCES-FACTUM uskutečnila unikátní průzkum mezi hráči a hráčkami stolního tenisu. Agentura prověřila předem vybraný vzorek 21.654 hráčů a hráček různých sociálních skupin, míst, pleti. V hráčské veřejnosti převládá názor, že důvody, které vedou člověka ke stolnímu tenisu, sledují převážně mocenský (90 %), stranický (89 %), skupinový (81 %) a zištný záměr (80 %).
Dalším závěrem je zjištění, že jen 10% respondentů hraje stolní tenis proto, že je baví. Převažuji mezi nimi lidé s nejnižším vzděláním, mnozí z nich ani nedokončili základní školu, nevolili žádnou politickou stranu a bydlí jak ve velkých městech, tak na vesnici. Věkový průměr této skupiny je 9,6 roku.
7% oslovených hráčů a hráček se přiznalo, že stolní tenis vlastně vůbec nehrají a používají jej jako zástěrku k jiným činnostem. Z 98% uvedených činností se jedná o zálety.a ze 2% o výmluvu před vyžadovanými zálety.
Dalších 5% respondentů hraje stolní tenis pro peníze. Jedná se o osoby s velmi nízkým příjmem, sympatizanty Sudetoněmeckého landsmanšaftu, převážně bez znalosti cizích jazyků. Sdělovacím prostředkům důvěřuje 69 %, církvím 32 % a nejméně bankovnímu sektoru - 19 % dotázaných. Vstup do EU však podporuje téměř celá skupina. 3% dotázaných hraje stolní tenis proto, že v ostatních sportech jsou ještě větší dřeva.
Znalce a odborníky nepřekvapilo, že největší skupinou hráčů - 75% jsou osoby, které hrají stolní tenis pro žízeň. Typický člen této skupiny se projevuje tím, že u něho došlo k výraznému nárůstu důvěry v hospody - nejlepší hodnocení (86 %) od roku 1990. V důvěře si polepšili i číšníci - 36 %. Propad důvěry byl zachycen u policie (30 %) a kuchařů (18%). Vinárnám a nočním klubům vyjádřilo důvěru 65 % respondentů. 99 % dotázaných souhlasí s uvedením do provozu pivních barů přímo v hernách, 1 % (hrající majitelé restaurací) se postavilo proti. O neopodstatněnosti dopingových kontrol je přesvědčeno 98 % hráčů, naopak za opodstatněné je považuje 1% a stejný počet lidí neví. Své současné útraty v hospodách po trénincích a zápasech pokládá 50 % dotázaných za nižší než je průměr, 36 % za průměrné a 13 % za vyšší než průměrné. 57 % hráčů pije pivo, což je o 9 procentních bodů více než v r.1999, 37% hráčů kořalku a 6% pije všechno i naftu. 54 % respondentů se zatím zdražení piva neobává, 31 % se trochu obává a 12 % neví, jak vyjít s penězi už teď.

To, že hráči stolního tenisu dávají přednost pivu například před ženami, má pochopitelně svoji logiku. Pivo se nezprotiví ani po letech, nemusíš mu říkat sladká slovíčka, nikdy se neopozdí. Pivo nežárlí, když si bereš následující, nevyhodí Tě na schody, když přijdeš domů pozdě nebo veselý (případně obojí). Za večer můžeš mít víc piv, aniž bys se cítil vinen. U piva máš jistotu, že jsi první, co ho pije. O pivo se můžeš rozdělit s kamarádem. Pivo je vždycky mokré. Studené pivo je dobré pivo. Pokud jsi v hospodě, určitě se dostane pivo i pro Tebe.

Na výsledky průzkumu flexibilně reaguje i www.pingpong.cz a pro začínající stolní tenisty vydáváme manuál nejčastějších symptomů, které po kvalitním tréninku či zápase hráče potkávají nejčastěji. Doporučujeme návod vytisknout a nosit jej v pouzdře na pálku s sebou.

Symptom: Studené a mokré nohy
Chyba: Držíš sklenici pod špatným úhlem
Akce: Otoč sklenici tak, aby směrovala otevřeným koncem vzhůru

Symptom: Teplé a mokré nohy
Chyba: Spoluhráč neví, kde je WC
Akce: Proveď rekogniskci terénu při vstupu do hospody

Symptom: Pivo je nezvykle bledé a bez chuti
Chyba: Prazdná sklenice
Akce: Sežeň někoho, kdo koupí další pivo

Symptom: Protější stěna pokryta zářícími světly
Chyba: Přepadl jsi dozadu
Akce: Nech se vytáhnout zpět k baru

Symptom: Ústa plná vajglů
Chyba: Přepadl jsi dopředu
Akce: Viz výše

Symptom: Pivo bez chuti, přední strana košile mokrá
Chyba: Ústa nejsou otevřena, nebo je sklenice přiložena k jiné části obličeje
Akce: Trénuj před zrcadlem

Symptom: Rozmazaná podlaha
Chyba: Díváš se skrz dno prázdné sklenice
Akce: Sežeň někoho, kdo koupí další pivo

Symptom: Podlaha se pohybuje
Chyba: Vynášejí tě
Akce: Ujisti se, že tě nesou do jiného baru

Symptom: Místnost je neobvykle tmavá
Chyba: Bar už je zavřený
Akce: Zjisti nejbližší otevřenou hospodu

Symptom: Potahy sedadla v autě mají nezvyklé barvy
Chyba: Překročena osobní mira konzumace
Akce: Otevři si okénko a vykloň se ven

Somalian Open trhalo rekordy
Fotografií z finále ženské dvouhry se ještě jednou vracíme k mezinárodnímu mistrovství Somálska. Turnaj, který se hrál za obrovského zájmu diváků i hráčů, jak známo končil pro mnohé favority hned v prvním kole. Lev pingpongových salónů Richard Výborný dokonce své utkání 1. kola vzdal, protože se mělo hrát souběžně s 15 zápasy 1. kola dvouhry žen. "Zjistil jsem, že dámský stolní tenis nedostatečně studuji", zdůvodnil svoji skreč na půl huby a pozorně sledoval utkání domácí hráčky s její soupeřkou ze Zambie. Švédský veterán Jan-Ove Waldner byl hned v prvním kole vyřazen Polákem Buzykem, který jako jeden z mála dvouhru žen nestudoval a těšil se zejména na mužskou čtyřhru, kterou měl domluvenou s Chujuchujem z Botswany. Miroslav Bindač, který jinak na turnaje Pro Tour nejezdí, zdůvodnil svůj start tím, že v rozvojových zemích je naší povinností náš sport propagovat. Přestože na diplomatickém poli vehementně lobboval, jak je u českých funkcionářů již letitým zvykem, smíšenou čtyřhru se mu do programu turnaje zařadit nepodařilo.
Anna Boileau, FrancieTak jako se nedařilo favoritům v soutěži mužů, nevedlo se lépe nasazeným ženám. Číňanky a některé další reprezentace včetně naší, odjely z místa turnaje hned co zhlédly první trénink domácích reprezentantek. A tak nejvýše nasazenou byla Francouzka Anna Boileau (na snímku), která však rovněž v 1. kole podlehla reprezentantce Pobřeží Slonoviny. Prý proto, že se více soustředila na vedlejší stůl, kde o postup z kvalifikace bojoval domácí náčelník Bum-Bim-Bas.
"Somalian Open potvrdilo, že náš záměr s velkými míčky byl jedině správný", komentoval prezident Adham Sharara fakt, že tento turnaj byl historicky první akcí stolního tenisu, kterou přímým přenosem sledovalo v televizi na světě přibližně dvakrát tolik diváků, co vidělo finále MS ve fotbale. Německá RTL již předložila prý velice lukrativní nabídku na exkluzívní přenosy ze Somalian Open 2001, avšak ITTF čeká na konkurenční nabídku SAT1. "Slíbili přímé přenosy již od kvalifikace", zdůvodnil čekání Sharara.
ANKETA:
Souhlasíte se zvětšením míčku na průměr 35 cm, počítáním setů do tří a s připravovanou změnou pravidla o topspinu (zákaz rotace)?

85321

1
hlasuj
hlasuj
ZPRAVODAJSTVÍ Z OBLASTÍ
Praha StČ SM JM
PRAHA-Pražský svaz stolního tenisu zkontumoval všechny výsledky divizních utkání, ve kterých nastoupily ženy. Důvodem je protest hráče KT Praha Petra Bohumského, který se všema babama prohrál. "Ženy nemají v chlapských soutěžích co dělat," odůvodnil protest ortodoxní zastánce všech řádů a pořádků. "Soutěž je degradována a nemůže být považována za postupovou," rozčiloval se již na začátku sezóny, dobře věda, že to s ženskými neumí. O neregulérnosti soutěže mu dává za pravdu pohled na tabulku soutěže. O postup do druhé ligy prsa na prsa bojují Start Praha v sestavě Trygubová, Kuková, Špalková a Jírovcová, kterému na paty šlape Braník v čele s Vavákovou a Zikovou. Černými kobylami soutěže jsou Vršovické hráčky, kde se stačeně bijí Urbanová, Kociánová, Lexová a Zuntová.
V klubech, ve kterých ženy hrají, naopak panuje spokojenost. Například v Bohnicích, nastoupí-li k divznímu utkání mužů skutečně nějaký muž, tak pokud udělá bod, smí se s nejlepší hráčkou společně sprchovat. V Nuslích zrušili oddělené šatny a ve Slavoji dávají v soutěži se zkušenými ženami šanci nadějným dorostencům, což si v klubu pochvalují jak ženy, tak dorostenci a výsledkem je překvapivé umístění v polovině tabulky. Bohumského KT Praha je beznadějně poslední a proslýchá se, že klub chce v zimní přestávce vyměnit Bohumského za Annu Boileau z Francie. "Mladej to neumí, tak aspoň kafrá," poznamenal na adresu Bohumského protestu veterán KT Vlado Miko, který se již těší, že se od ledna stane masérem divzního Béčka. "Protest našeho aktivního funkcionáře je jeho osobním úletem," sdělil majitel klubu Karel Truhlář, který marně prosazuje v divizní soutěži výměnu dresů mezi družstvy bezprostředně po utkání. Jeho snaha je ovšem nadlouho odsouzena k neúspěchu, protože kluby již v létě na konferenci rozhodly, že dresy být v soutěži nemusí, protože by Bohnice zbohatly.
KOLÍN-Po vzoru pražáků i ve středočeské oblasti odhlasovali, že k zápasům nejvyšší oblastní soutěže nemusí družstva nastupovat v jednotných dresech. Oblastní svaz ovšem neposkytl výklad k pravidlu a tak pravidlo lze chápat i jako zákaz a kluby si jej vysvětlují různě. Horníci z Kladna nastupují k utkání zásadně nazí do půl těla a jejich ocelové svaly nahánějí soupeřům strach již při nástupu. Ve Slaném, v Králově Dvoře a v Hudlicích poslali oblastní funkcionáře do řiti a nadále nastupují v jednotných tričkách. Potíže s novým pravidlem mají v Mladé Boleslavi, kde místní sponzor Škoda Auto odmítá nechat našít logo se slepicí na ušmudlaná trička, které před 15 lety nosili hráči v Poděbradech a v kterých nastupují i letos hráči Josymy. "Kdyby je alespoň po zápasech prali," povzdechl si tiskový mluvčí Škody Milan Smutný.
Nejlépe se s problémem vypořádali v Kolíně. Aby učinili řádům zadost, hráči k utkání nastupují v oválných papundeklových obalech, připomínající flašku od motorového oleje. Sponzor je nadmíru spokojen a rozpočet klubu je pokryt na desetiletí dopředu. Problém, který zbývá v Kolíně vyřešit je, jak hrát stolní tenis v plechovce bez rukávů. Zatím se jim to nedaří, což se projevuje posledním místem v tabulce a nulou na kontě získaných vítězství.