49th European Youth Table Tennis Championship, Sarajevo, STEPS 06
 

Individual events (pdf)

Junior boysJunior girlsCadet boysCadet girls
SinglesSinglesSinglesSingles
DoublesDoublesDoublesDoubles
Mixed doublesMixed doubles

Teams events (pdf)

Junior boysJunior girlsCadet boysCadet girls
team resultsteam resultsteam resultsteam results

Výsledky českých hráčů:


Junioři dvouhra3.koloCrha - Burgis (LAT) 1:4 (-8,-7,-6, 2,-8)
Plaček - Zombori (HUN) 1:4 (-8,7,-8,-12,-6)
Michal Obešlo - Freitas (POR) 0:4 (-8,-9,-7,-11)
2. koloMichal Obešlo – Soine (FIN) 4:0 (9,6,7,5)
Crha - Tschachakis (GRE) 4:1 (12,-7,4,5,3)
Tregler – Habesohn (AUT) 0:4 (-7,-10,-8,-7)
Plaček – Sanzio (ITA) 4:3 (7,-10,9,-7,2,-8,6)
Schwarzer – Bukin (RUS) 0:4 (-12,-4,-5,-9)

Juniorky dvouhra4.koloŽmolíková - Li Bin (HUN) 0:4 (-9,-2,-10,-9)
Ságlová - Dvorak (ESP) 0:4 (-9,-6,-9,-9)
3.koloŽmolíková - Soldi (ITA) 4:0 (2,5,5,3)
Ságlová - Maglicic (CRO) 4:0 (6,8,6,7)
Ondříšková - Bak (POL) 0:4 (-12,-8,-8,-4)
2. koloMatelová – Petrova (BUL) 3:4 (5,-10,10,-11,12,-6,-6)
Rohlíková – Barasso (HUN) 3:4 (10,-5,-10,8,-5,7,-8)
Žmolíková – Sondengaard (DEN) 4:0 (5,7,8,4)
Ságlová – Borbousse (BEL) 4:0 (5,10,8,11)
Ondříšková – Fetyukhina (RUS) 4:2 (11,10,-9,7,-4,6)

Kadeti dvouhra4.koloFrantišek Obešlo – Jean (FRA) 2:4 (-9,4,6,-6,-3,-10)
3.koloFrantišek Obešlo - Evans (ENG) 4:3 (-6,-6, 5,-8,10,7,9)
2. koloMarek Obešlo - Guler (TUR) 3:4 (-5,-5,12,4,-8,-6)
František Obešlo – Tuncer (TUR) 4:2 (6,8,7,-10,-10,7)
1. koloŠirůček – Weinstein (MDA) 2:4

Kadetky dvouhraČtvrtfináleKučerová – Pettersson (SWE) 0:4 (-8,-6,-8,-5)
OsmifináleKučerová – Lazarčíková (SVK) 4:3 (-5,10,9,-10,-9,6,6)
4.koloKučerová - Kormanjos (SER) 4:3 (-9,8,-14,3,-10,0,7)
3. koloKučerová – Kovalenko (UKR) 4:2
Malíková - Saul (FRA) 1:4
2. koloBlašková – Hulewich (BLR) 3:4 (6,-10,7,6,-9,-5,-6)
Malíková – Grakalishvili (GEO) 4:0 (5,5,2,1)

Junioři čtyřhraOsmifináleObešlo, Schwarzer – Ovtcharov, Schlichter (GER) 1:3
Tregler, Plaček – Zhmudenko (UKR), Malicki (POL) 0:3
3.koloObešlo,Schwarzer – Savic, Gordic (SER) 3:2 (6,-9,6,-14,6)
Tregler, Plaček – Cazacu, Voinea (ROM) 3:2 (-10,10,-8,7,8)
Crha, Ježo – Michely (LUX), Burgis (LAT) 1:3 (7,-6,-6,-12)
2.koloSchwarzer, Obešlo – Illarioskin (EST), Voitshekau (BLR) 3:0 (8,10,7)
Tregler, Plaček – Ardeljan, Lupulesku (SER) 3:0 (9,5,6)
Crha, Ježo (SVK) – Dizdarevic, Konjic (BIH) 3:0 (6,6,8)

Juniorky čtyřhraOsmifináleHudecová, Ságlová – Pergel (HUN), Feher (SER) 0:3
3.koloHudecová, Ságlová – Karlykova (UKR), Brasaite (LTU) 3:2
Ondříšková, Žmolíková – Paukovic (CRO), Sibley (ENG) 0:3
Rohlíková, Matelová – Shavyrina, Lemeshevskaya (RUS) 2:3
2.koloHudecová (SVK), Ságlová – Abazi (KOS), Bogoeva (BUL) 3:0 (5,3,11)
Ondříšková, Žmolíková – Vinci, Vandenbergh (BEL) 3:2 (-7,4,-8,4,6)
Rohlíková, Matelová – Brcic, Jojic (BIH) 3:0 (2,5,7)

Kadeti čtyřhra3.koloObešlo M., Obešlo F. – Francziska, Walther (GER) 1:3 (-6,6,-7,-5)
2.koloObešlo M., Obešlo F. – Pogorelski, Gorbatov (EST) 3:1 (6,10,-4,4)
Sirůček, Maslows (LAT) – Schmidl, Hagemann (GER) 0:3 (-8,-6,-1)

Kadetky čtyřhraČtvrtfináleKučerová, Lazarčíková – Radak, Todorovic (SER) 1:3 (-12,-2,8,-8)
OsmifináleKučerová, Lazarčíková – Venslaviciute, Stuckyte (LTU) 3:0
3.koloKučerová, Lazarčíková (SVK) – Culafic, Rogic (MTG) 3:1 (7,-7,8,10)
2.koloMalíková, Blašková – Scerkowska, Kusinska (POL) 1:3 (6,-5,-5,-8)

Junioři mix4.koloCrha, Ságlová – Mengel, Zhan (GER) 2:3 (-5,-10,8,2,-11)
Schwarzer, Žmolíková – Golovanov (RUS), Li Bin (HUN) 1:3 (-10,8,-7,-8)
3.koloObešlo, Ondříšková – Freitas (POR), Dodean (ROM) 0:3 (-6,-4,-9)
Tregler, Rohlíková – Ardeljan, Molnar (SER) 1:3 (-10,8,-12,-12)
Crha, Ságlová – Dogan, Burku (TUR) 3:2 (-6,-7,7,6,4)
Plaček, Matelová – Vitta, Vandenbergh (BEL) 0:3 (-9,-9,-9)
Schwarzer, Žmolíková – Sebestyen, Szvitacs (HUN) 3:0 (4,7,4)
2.koloObešlo M., Ondříšková –Morego, Cejas (ESP) 3:2 (-7,11,8,-2,8)
Tregler, Rohlíková –Tsachakis, Christoforaki (GRE) 3:0 (8,5,5)
Crha, Ságlová – Sanzio, Ridolfi (ITA) 3:2 (-5,6,-8,7,7)
Plaček, Matelová –Valchev, Misheva (BUL) 3:2 (9,-8,-7,6,3)
Schwarzer, Žmolíková – Plattner (AUT), Moret (SUI) 3:1 (4,-9,5,8)

Kadeti mix3.koloObešlo F., Malíková – Moricz, Toth (HUN) 1:3 (12,-5,-3,-7)
2.koloObešlo M., Kučerová – Tran, Söderlund (SWE) 1:3 (-10,13,-8,-8)
Širůček, Blašková – Dayican, Sahin (TUR) 1:3 (11,-6,-3,-9)
Obešlo F. , Malíková – Thews, Konsbruck (LUX) 3:2 (-7,9,7,-9,3)