« www.pingpong.cz
« ITTF/PARIS 2024
« PARIS 2024 OFFICIAL
OLYMPIJSKÝ TURNAJ VE STOLNÍM TENISE - PARIS 2024
OLYMPIC TABLE-TENNIS TOURNAMENT - PARIS 2024
  • PROGRAM »
  •  
  • ZÁVĚREČNÁ KOLA »
  • DVOUHRA MUŽI »
  • DVOUHRA ŽENY »
  • DRUŽSTVA MUŽI »
  • DRUŽSTVA ŽENY »
  • SMÍŠENÁ ČTYŘHRA »
  • MEDAILE »
  •  
  • LIVE »
  • ZPRÁVY
  • CZECH TEAM »
  •  
  • ÚČASTNÍCI »
  • PROPOZICE »
  • MÍSTO KONÁNÍ »
  •  
     
     
  • Stolní tenis na OH »

  • Tokyo 2021 »
  • Rio de Janeiro 2016 »
  • Londýn 2012 »
  • Peking 2008 »
  • Atény 2004 »
  • Sydney 2000 »
  • Atlanta 1996 »
  • Barcelona 1992 »
  • Soul 1988 »
  • ZPRÁVY Z PAŘÍŽE
     

    Další německý zázrak se nekonal. A muži i ženy Číny jsou opět ve finále.
    Paříž, 8. srpna 2024
    použité zdroje: xinhua.net, tischtennis.de, reuters.com

    Kaufmann opět řádila
    Německý ženský tým stolních tenistek srdnatě bojoval v olympijském semifinále proti vysoce favorizovaným Japonkám. A přestože Annett Kaufmann senzačně porazila světovou osmičku, na úplnou senzaci to nestačilo. Prohrály totiž 1:3. Německé stolní tenistky v podstatě věděly, že v tomto olympijském semifinále budou proti Japonkám jasnými outsiderkami. Skutečnost, že se oslabený tým reprezentační trenérky Tamary Boros vůbec dostal v soutěži družstev tak daleko, byla skutečnou senzací. Přispěly k tomu především zběsilé výkony osmnáctileté náhradnice Annett Kaufmann, která v těchto zápasech válí. "Annett je opravd eso," zdůraznila její spoluhráčka Xiaona Shan: "Všichni se nás teď bojí." A německému týmu se ve čtvrtek večer skutečně podařilo přimět papírově výrazně silnější japonský tým, aby se třásl.

    Zázračné dítě poráží zázračné dítě
    V první čtyřhře stačily Shan a Yuan Wan pouhé dva sety, aby se proti hráčkám světové třídy Hině Hayata a Miu Hirano stále více zlepšovaly a uloupily Japonkám set. Na vítězství to však nestačilo, prohrály 3:1 (3:11, 3:11, 11:6 a 8:11). Jejich soupeřky z Japonska však viditelně nervózněly. Nejspíš nečekali takový odpor. A pak přišla na řadu Annett Kaufmann. Na druhé straně stolu stála Miwa Harimoto. Šestnáctiletá, osmá hráčka světa. Zázračné dítě. Po jejích velkolepých výkonech v South Paris Areně mnozí Němku také označili za zázračné dítě. Osmnáct let, svět číslo 100. Kaufmann si už tehdy drze hrála na tvář budoucnosti. Stejně jako v tomto duelu - Kaufmann dosáhla senzačního vítězství 3:0 (11:9, 11:8, 11:8). Šestnáctiletá Japonka vlastně nevěděla, co se s ní děje. Pro obě to byla olympijská premiéra, ale Kaufmann opět hrála tak klidně a jistě, jako by byla na olympiádě jako doma. Harimoto zatlačila do defenzivy smrští úderů a zdálo se, že na každý úder Japonky má Kaufmann lepší odpověď. 6.400 fanoušků v aréně tuto podívanou freneticky oslavovalo a osmnáctiletá maturantka si velkou scénu užívala plnými doušky. Harimoto byla čím dál tím víc nejistá a Kaufmann zvládla nekompromisně vítězství při svém druhém mečbolu.

    K postupu do finále však byly potřeba tři body. A porazit tyto silné japonské hráčky by byl malý stolnětenisový zázrak. Ten se však nekonal, protože Yuan Wan a Shan se ve svých dvou dvouhrách nedokázaly překonat tak, jak by měly. Wan, které patří v žebříčku 96. místo, prohrála svůj zápas se světovou dvanáctkou Miu Hirano 0:3 (7:11, 6:11, 9:11).

    Shan neměla proti Harimoto žádnou šanci. Kdyby se 41letá zkušená, otejpovaná Shan nepotýkala s problémy s krkem, mohl to být přece jen stolnětenisový thriller. Takto však zázračné dítě Harimoto nedala ten večer druhou šanci a porazila Shan zcela bez problémů 3:0 (8:11, 5:11 a 0:11). Po vítězství 3:1 tak Japonky podle očekávání postoupily do olympijského finále (neděle 15:00) proti Číně. Německý tým na tomto turnaji i v semifinále více než obstál a strhl fanoušky stolního tenisu svou bojovností. Po výkonu proti Japonsku mohou Němci jít do malého finále proti Jižní Koreji sebevědomě. Opět jsou jasnými outsidery, ale tento německý tým je schopen udělat i malý stolnětenisový zázrak.

    Čínské týmy mužů a žen ve stolním tenisu postoupily do finále
    V semifinále soutěže družstev v Paříži 2024 přehrály své francouzské, respektive jihokorejské soupeře vítězstvími 3:0 na zápasy.

    Poté, co Čína získala zlaté medaile ve smíšené čtyřhře a ve dvouhře mužů i žen, je krůček od dosažení úspěchu, kterým je zisk všech pěti zlatých medailí ve stolním tenisu v Paříži, pokud se jí podaří v pátek urvat vítězství mužského týmu a v sobotu vítězství ženského týmu.

    V dopoledním semifinále mužského týmu čelila Čína za mohutného povzbuzování domácího publika problémům
    Francouzská dvojice Alexis Lebrun a Simon Gauzy od začátku vyvíjela tlak na nejlepší čínské hráče Ma Longa a Wanga Chuqina a dostala se až do stavu 11:11, ale Číňané využili mečbol, získali zápas v poměru 13:11 a poté si zajistila triumf 3:0. "Každý dnešní zápas nebyl jednoduchý. Bylo to poprvé, co jsme hráli čtyřhru proti francouzskému týmu, a ten má velmi výrazné vlastnosti, což na nás vyvíjelo určitý tlak," řekl po utkání Ma. "Když jsme na začátku prohrávali 3:7, nezpanikařili jsme, drželi jsme se naší strategie a udělali několik změn, které se nám osvědčily. Vítězství v prvním zápase nám výrazně pomohlo v nastavení na druhý a třetí zápas," přemítal.

    Ve druhém zápase zvítězil novopečený vítěz mužské dvouhry Fan Zhendong nad Felixem Lebrunem. Alexisův sedmnáctiletý bratr Felix, který v semifinále mužské dvouhry prohrál s Fan Zhendongem 4:0, dokázal při dalším setkání odehrát lepší zápas. Ve druhém setu udržel vyrovnaný stav až do stavu 11:11 a třetí se vyhrál 11:8. Ve čtvrtém setu Felix neuvěřitelnými zákroky co nejvíce oddáloval vítězství svého soupeře a vysloužil si hlasité povzbuzování. Nakonec Fan vyhrál 16-14, což bylo daleko za obvyklou hranicí 11 bodů potřebných k vítězství v zápase.

    Fanův krajan Wang po prohraném prvním setu zabral a ve druhé dvouhře porazil Alexise Lebruna 3:1. Dvacetiletý Alexis odehrál proti svět jedničce Wang Chuqinovi také působivý zápas, v němž nechybělo mnoho efektních lobů.
    "Nijak mě nerozhodilo, že se to stalo," řekl Wang o prohraném prvním setu. "Vzhledem k podpoře soupeře domácím publikem a jeho jedinečnému stylu hry byl jeho cit pro hru prostě vynikající. Ale jak zápas postupoval, pomalu jsem našel svůj rytmus. Jeho loby byly docela hrozivé a já jsem začal být trochu nervózní, bál jsem se, že by mohl přejít na útočnou hru," řekl Wang. "Trochu jsem ztratil trpělivost, ale jak zápas pokračoval, postupně jsem si s těmi vysokými míči začal více rozumět, takže jsem začal lépe vnímat průběh hry."

    Přestože stolní tenis nepatří v zemi k vrcholovým sportům, čtvrteční zápas mužů byl hojně přenášen francouzskou televizí a streamovacími službami. Francouzští hráči si nejen získávají více fanoušků doma, ale také si vysloužili pochvalu a vyvolali obavy u čínského týmu: "Už teď jsou jedním z našich nejsilnějších soupeřů, zejména soudě podle jejich výkonu v tomto zápase. Ať už jde o Simona nebo bratry Lebrunovy, všichni jsou relativně mladí, což z nich dělá jeden z nejlepších týmů na světě," řekl čínský hráč Ma, jeden z nejuznávanějších hráčů tohoto sportu. "Myslím, že dnes to byl náš nejlepší výkon. Sice jsme prohráli 3:0, ale všichni jsme dnes hráli skvěle, takže doufám, že zítra budeme hrát ještě lépe," řekl Felix, jehož tým se v pátek utká s Japonskem v zápase o bronz.
    Čínský mužský tým se ve finále utká se Švédskem, týmem, který na této akci nikdy nezískal olympijskou medaili.

    Čínské ženy (opět) nemají konkurenci
    Odpoledne se čínské ženy ve svém semifinálm utkání prosadily přes Jižní Koreu. Sun Yingsha, Chen Meng a Wang Manyu porazily Shin Yu-bin, Jeon Ji-hee a Lee Eun-hye 3:0 po jedné čtyřhře a dvou dvouhrách. Dominantní byla zejména Sun, která ve třech setech dvouhry povolila pouze devět bodů. "Věřím, že síla nás tří, které se spojí, je neomezená. Věřím také, že když budeme stát na kurtu, tak se každému soupeři trochu zachvěje srdce," řekla Chen o finále.