« www.pingpong.cz
« ITTF/TOKYO 2021
« TOKYO 2021 OFFICIAL SITE
OLYMPIJSKÝ TURNAJ VE STOLNÍM TENISE - TOKIO 2021
OLYMPIC TABLE-TENNIS TOURNAMENT - TOKYO 2021
 • PROGRAM »
 •  
 • DVOUHRA MUŽI »
 • DVOUHRA ŽENY »
 • DRUŽSTVA MUŽI »
 • DRUŽSTVA ŽENY »
 • SMÍŠENÁ ČTYŘHRA »
 • FINÁLE »
 • MEDAILE »
 •  
 • LIVE »
 • ZPRÁVY »
 • CZECH TEAM »
 •  
 • ÚČASTNÍCI »
 • PROPOZICE »
 • MÍSTO KONÁNÍ »
 •  
   
   
 • Stolní tenis na OH »
 • Rio de Janeiro 2016 »
 • Londýn 2012 »
 • Peking 2008 »
 • Atény 2004 »
 • Sydney 2000 »
 • Atlanta 1996 »
 • Barcelona 1992 »
 • Soul 1988 »
 • OD SOULU K TOKIU: STOLNÍ TENIS NA OH 1988-2016 V KOSTCE
  Od doby, co se stolní tenis stal v Soulu 1988 oficiálním olympijským sportem, na zlatou medaili dosáhly pouze tři země. Soutěže ovládli zejména čínští hráči, kteří dosud vyhráli 28 z 32 možných zlatých medailí, 3 dobyla Korejská republika a jedinou mimoasijskou zlatou získal v Barceloně 1992 fenomenální Jan Ove Waldner.
  Po Pekingu 2008 nahradily čtyřhru mužů a žen soutěže týmů. Na posledních třech olympiádách nezískal zlato nikdo jiný než Čína. Jedinou Evropankou, která kdy prošla až do semifinále dvouhry je Marie Hrachová v Soulu 1988.

  Soul, 1988  Před hrami čínská asociace vyřadila z týmu úřadující mistryni světa žen ve dvouhře He Zhili za vzpouru proti rozkazu z předchozího roku prohrát finále MS 1987 se spoluhráčkou Guan Jianhu. I tak ale Čína získala ve dvouhře žen všechny medaile. V utkání o bronz prohrála a jako nejlepší nečínská hráčka skončila naše Marie Hrachová. V Barceloně o čtyři roky později, zatím jako na jediné olympiádě, brali bronz všichni semifinalisté…

  Čínští muži dorazili na hry jako nezpochybnitelná supervelmoc (na MS 1987 získali všechny zlaté medaile), ale ve dvouhře mužů totálně vyhořeli a nezískali ani jednu medaili, což už se nikdy jindy nestalo, byli "poníženi", jak napsala tisková agentura Xinhua. Šokem byla zejména prohra dvojnásobného světového šampióna Jiang Jialiang, nejpopulárnějšího sportovce v nejlidnatějším národě světa. Jiang byl ve čtvrtfinále poražen nakonec bronzovým Švédem Erikem Lindhem.
  Jindřich Panský skončil v 8-členné skupině G třetí a do play off nepostoupil.

  Barcelona, 1992


  V roce 1982 jako 9-letá vyhrála čínská Deng Yaping provinční šampionát, ale do regionálního výběru ji nevzali, protože funkcionářům se její výška 149 zdála přliš malá. Do národního výběru ji o šest let později rovněž nevzali, i když vyhrála Mistrovství Číny. na milost ji vzali až o rok později a na MS 1989 získala zlato ve čtyřhře žen a z MS 1991 už odjížděla jako šampionka ve dvouhře. Na OH v Barceloně jako 19-letá vybojovala zlato jak ve dvouhře, tak se svojí finálovou soupeřkou Quiao Hong i v deblu.
  Marie Hrachová postoupila do 16-členného play off, kde hned na úvod prohrála s Chai Po Wa z Hong Kongu hladce 0:3 (-11, -17, -7). Maruška bojovala s J. Mihočkovou i ve čtyřhře, ale ze své skupiny nepostoupily pro těsné prohře s hráčkami z KLDR 0:2 (-19, -22), které nakonec skončily s bronzem.

  Čínský mužský debl Lu Lin + Wang Tao nezpanikařil, když autobus, který je měl odvézt z olympijské vesnice do Estacio del Nord na jejich zápas o zlato ve čtyřhře, nepřijel. Lu a Wang se do arény rozběhli, po cestě ukecali taxikáře, který je k hale zadarmo odvezl a přijeli těsně před časovým limitem, aby čelili ve finále Fetznerovi s Rosskopofem. Lu a Wang po boji vyhráli 3:2.

  Švéd Jan-Ove Waldner přijel do Barcelony jako dvojnásobný singlový mistr světa, s cílem napravit pouhou čtvrtfinálovou účast v Soulu 1988. Waldner ve finále dvouhry vyřídil Jean-Philippe Gatiena z Francie zejména díky skvělému servisu. Ten Francouz popsal jako "hrozný a příšerný". Waldner zvítězil hravě 21-10, 21-18, 25-23 a vybojoval pro Švédsko první zlato na těchto olympijských hrách.
  Do play off postupovalo pouze 16 vítězů základních skupin, ve kterých skončili všichni tři naši muži: Petr Korbel na úkor nakonec bronzového Ma Wenge, když v rozhodujícím zápase o postup s ním prohrál 23:25 ve třetím setu…, Roland Vími skončil ve čtyřčlenné skupině třetí, zatímco Tomáš Jančí ve své skupině poslední.

  V Barceloně se, jako dosud na jediné olympiádě, nehrálo o třetí místo a bronz získali oba semfinalisté. Rozdělilo se tedy o 4 medaile více, než na jiných OH.

  Atlanta, 1996


  Kdyby jsou chyby, ale kdyby se medaile v Soulu a v Atlantě rozdělovaly jako v Barceloně, tak máme z olympiád dva stolně-tenisové bronzy. Petr Korbel chytil ve dvouhře famózní formu, ve skupině vyřadil mistra světa z r. 1993 a stříbrného medaiistu z Barcelony Jean-Philippe Gatiena, ve čtvrtfinále finalistu MS 1993 J.M. Saiveho a ztroskotal až v semifinále na Číňanovi Wang Tao. Tento soupeř byl znám jako hravý a bláznivý a projevoval nesmlouvavou zálibu v pivu - které údajně lemtal zejména při hraní na Evropských turnajích - a i v Atlantě vzdoroval obrazu intenzivního a asketického sportovce. Nicméně 28letý Wang došel přes Petra Korbela do finále proti svému příteli Liu Guoliangovi. Po prohraném zápase (21: 6 v rozhodující hře) řekl Wang: "Prohrál jsem s vlastním krajanem, ne s cizincem. That makes me happy."

  Petr Korbel s Josefem Plachým skončili v deblu ve skupině na posledním čtvrtém místě. V soutěži vkládali své naděje Švédové, ale Persson s Waldnerem nebyli v nejlepší formě, ze skupiny postoupili jen se štěstím a v prvním kole play off (čtvrtfinále) vypadli 0:3 s Korejci Lee Seung Chul-Yoo Nam Kyu.

  Číňané hromadili medaile a získali 8 z 12. A protože každá země mohla vyslat jen dva debly, mohla Čína vyhrát max. 10 medailí. Vyhrála zlato a stříbro v obou deblech a zlato v obou singlech. Je perličkou, že stříbrná medailistka ve dvouhře žen, Chen Jing z Tchaj-wanu, získala zlato v singlu na OH 1988 - kde reprezentovala svou rodnou Čínu.

  Deng Yaping obhajovala obě zlata z Barcelony. V Atlantě hegemonii obhájila - duplikovala své double z roku 1992. Vyhrála jak dvouhru, tak čtyřhru a její čtyři zlata ze dvou olympiád dokázala o 12 let později vyrovnat již jen Zhang Yining. Jana Dobešová nepostoupila ze skupiny.

  Sydney, 2000


  "Před osmi lety jsem jako dítě seděl u televizní obrazovky a sledoval, jak Waldner získal zlato. Tenkrát jsem ho uctíval, hrál nádherně: Chtěl jsem se mu vyrovnat," řekl Kong Ling Hui po pětisetové výhře ve finále. "A dnes jsem to dokázal." A to před davem celebrit včetně švédského krále Carla Gustafa a královnu Silvie. V napínavém zápase Jana-Oveho porazil 3:2 a získal zlatou medaili.

  Jiná celebrita, spoluzakladatel Microsoftu Bill Gates zase fandil v kvalifikaci Američanu Yinghua Cheng v zápase s Japoncem Seiko Iseki, zatímco na vedlejším stole bojoval v zápase své skupiny náš Josef Plachý. Ze své tříčlenné skupiny mezi posledních 32 nepostoupil, Petr Korbel ano, ale zde mu vrátil olympijskou porážku z Atlanty Belgičan Jean-Michel Saive.

  Královna odešla, ať žije královna. Na úspěchy Deng Yaping z předchozích her navázala v Sydney Wang Nan, která získala rovněž obě zlaté medaile (a kralovala ženskému stolnímu tenisu po léta i na ostatních světových akcích a nakonec Deng v počtu olympijských medailí překonala, se 4 zlatými a 1 stříbrnou je dodnes nejúspěšnějším olympionikem-stolním tenistou). Svoji olympijskou sbírku medailí ze dvouhry zkompletovala Chen Jing, po zlatu ze Soulu, stříbru z Atlanty získala v Sydney bronz.

  Stejně jak v Atlantě, ani v Sydney nepostoupili Petr Korbel a Josef Plachý ze skupiny čtyřhry mužů. Velcí favorité (a semifinalisté dvouhry) Švédové Jorgen Persson a J. O. Waldner chtěli využít svoji poslední šanci získat titul, který švédskému mužskému stolnímu tenisu chyběl. Fandila jim (nejenom) téměř celá Austrálie, ale fenomenální pár vyřadili už mezi 16 Francouzi Damien Eloi a Chris Legout. Francouzské debly vždy patřily k zajímavým, Gatien s Chilou vybojovali v Sydney ve čtyřhře bronz.

  Olympijské střípky - informace ze zákulisí zejména stolně-tenisových soutěží přinášel pingpong.cz přímo ze Sydney kamarád a PRSTař Radek Bauer.

  Atény, 2004


  Počínaje z Atén již zbyla na pingpong.cz celá průběžně aktualizovaná online prezentace z her, ve které jsme dokonce měli exkluzívní zpravodajství - Olympijské střípky od Radka Bauera.

  Zhang Yining přemohla ve finále dvouhry žen severokorejskou Kim Hyang-Mi za pouhých 26 minut, 11-8, 11-7, 11-2, 11-2, a vyhrála pro Čínu 100. zlatou medaili od vstupu do letních olympiád v roce 1984. Následně vyhrála s Wang Nan i zlato ve čtyřhře.
  Kim Kyung-Ah zvítězila nad Li Jiawei ze Singapuru, aby získala bronzovou medaili, a stala se první jihokorejskou medailistkou ve stolním tenise.

  Poté, co Čína už vyhrála zlato ve čtyřhře mužů i žen a ve dvouhře žen, měla samozřejmě zálusk i na poslední titul ve dvouhře mužů. Korejský "záškodník" Ryu Seung-Min však v šesti setech porazil čínského Wang Hao, a navázal na zlatou medaili Yoo Nam Kyu ze Soulu. Ryu porazil Wanga poprvé od Mistrovství Asie mládeže 1999. "Nečekal jsem to, takže jsem fakt nadšený," řekl Ryu, který se po vítězství vrhl do náruče svého trenéra a obtočil si nohy kolem boků Kim Teak-Soo.

  V novém formátu soutěží (bez kvalifikačních skupin, nasazení hráčů podle žebříčku do 1.-3. kola) se nedařio české výpravě. Ani Renata Štrbíková ani Petr Korbel nepostoupili do dalšího kola, debl Korbel-Výborný vyhráli jednou, stejně jako Štrbíková s Vachovcovou. Ve svých druhých zápasech vypadli s evropskými soupeři.

  O medaile se v Aténách podělilo stejně jako v Sydney 5 zemí. Nečekal se zejména dánský bronz v mužské čtyřhře.

  Peking, 2008


  Čína na domácí půdě nezklamala. Hostitelé získali osm z 12 dostupných medailí, včetně všech čtyř zlatých. Jižní Koreji se podařilo získat dvě bronzové medaile, zatímco Německo a Singapur si připsaly po jedné stříbrné. Čínský kompletní set medailí z dvouher vedl ke změnám pro další OH v roce 2012…

  Zhang Yining, která za všechny sportovce na zahájení těchto OH skložila olympijský slib, získala zlato jak ve dvouhře žen, tak v týmech, stejně jako Ma Lin dokázal vyhrát dvouhrua byl členem vítězného čínského týmu mužů.

  Petr Korbel na své čtvrté olympiádě vypadl v prvním zápase se spoluhráčem z Grenzau Lucjanem Blaszczykem, zatímco překvapivá olympionička Dana Hadačová se prokousala z předkola až do 2. kola, kde v hrdinském zápase podlehla Georgině Pota 3:4, když 3:2 vedla a poslední dva sety ztratila na výhody.

  Londýn, 2012


  Nová pravidla omezila každou zúčastněnou zemi pouze na dva hráče na pohlaví v singlech - což znamená, že Čína nemohla znovu soutěže kompletně ovládnout. Čtyřhry byly nahrazeny soutěžemi tříčlenných družstev již v Pekingu.

  Bez ohledu na to si Čína odnesla maximálně možných šest medailí - čtyři zlaté, dvě stříbrné. Zlatí medailisté v singlech mužů Zhang Jike a žen Li Xiaoxia také získali zlato v soutěžích družstev mužů i žen.

  Česká republika byla poprvé na olympiádě bez zástupců v mužských soutěžích, naše barvy hájily Iveta Vacenovská a Dana Hadačová ve dvouhře žen. Hadačová na své druhé olympiádě nezopakovala famózní výkony z Pekingu a prohrála hned v prvním zápase po bezkrevném výkonu s Australankou Miao Miao, která byla na světovém žebříčku o 130 míst níže, Vacenovská, nasazená do 2. kola přešla přes Komwong z Thajska, aby ve 3. kole vypadla s 16. hráčkou žebříčku, "Němkou" Wu Jiaduo.

  Rio, 2016


  Medailovou 100% žeň z Londýna zopakovala Čína i v Brazílii.
  V odvetě londýnského finále dvouhry žen porazila čínská Ning Ding týmovou kolegyni Li Xiaoxia a Ma Long při svém olympijském debutu vybojoval zlato, když ve finále mužské dvouhry celkem snadno porazil spoluhráče Zhang Jike.

  V soutěži ženských týmů zvítězila Čína, ale Německo se stříbrnou medailí zapsalo do historie tím, že získalo pro evropskou zemi první medaili ženského týmu jakékoli barvy.

  Němečtí muži snili minimálně o stříbře z turnaje družstev mužů. Nabitý tým v čele s vícenásobnými evropskými mistry Bollem a Ovčarovem ale v semifinálě nestačil na Japonce a tak vybojoval, stejně jako ženský německý tým "pouze" bronz.

  Ve dvouhře mužů se do análů zapsal Nigerijec Aruna, který se vítězstvím nad T. Bollem jako první hráč nebo hráčka z jiného kontinentu než z Asie nebo Evropy probojoval do čtvrtfinále.
  Mezi 16 nejlepšími hráčkami ve dvouhře nebyla ani jedna hráčka neasijského původu.

  Český tým zastupovali dva muži a dvě ženy. Hana Matelová, Lubomír Jančařík i Dmitrij Prokopcov vypadli v prvním kole s žebříčkově slabšími soupeři, jediná Iveta Vacenovská postoupila a s Tatianou Bilenko vypadla "až" v kole druhém.

  © 2021 www.pingpong.cz