»


Marie Kettnerová - nejúspěšnější československá reprezentantka všech dob
Povídka "Jak Bohoušek Váňa oplatil hořký slzy Marušky Kettnerový" je z knihy "Syn celerového krále", kterou napsal začátkem sedmdesátých let vynikající český spisovatel a velký příznivec sportu Ota Pavel. Je to bezpochyby jedna z nejlepších knížek o sportovcích, která kdy v Čechách vyšla! Jsem moc rád, že mezi skvělými povídkami můžeme nalézt i dojemnou reportáž o cestě jednoho kluka z Nuslí až k titulu mistra světa v pingpongu.

Příběh pana Váni, který zde přetiskuji, jsem poprvé slyšel jako devítiletý začínající adept pingpongu na letním soustředění, kde nám jej přečetla paní Líba Uhrová (mimochodem také velmi úspěšná bývalá reprezentantka a velká obdivovatelka a přítelkyně paní Kettnerové). Pamatuji se, jak jsme po skončení jejího vyprávění byli nezvykle ztichlí, plni obdivu a úcty k Bohouškovi. Byli jsme na něj moc pyšní a snad všichni jsme si umiňovali, že budeme jako on... Od té doby uplynulo dvacet pět let a povídku opět držím v ruce. Jsem opět naplněn obdivnou úctou a jsem si jist, že podobný pocit vyvolá i v mých svěřencích, až jim - na letním soustředění - povídku přečtu.

Český stolní tenis má bohatou minulost a myslím, že v ní lze nalézat inspiraci neustále. Zejména dnes, kdy se jej snažíme povznést jeho na bývalou úroveň. Vždyť je to sport, který inspiruje spisovatele krásné literatury!

Mám velmi hezký pocit z toho, že povídka oslovuje i dnešní mladou generaci. Po jejím přečtení "mým" dětem ze Slovanu Bohnice na letním soustředění i ony na nějakou dobu uctivě ztichly a Bohoušek se stal jejich hrdinou. Svědčí nejen o tom, že píle a vůle vedou k úspěchu, ale i o mimořádném spisovatelském talentu Oty Pavla.

Chcete-li, vytiskněte si povídku i Vy a přečtěte ji vašim nadějím. Příkladných vzorů není nikdy dost.

Milan Šimáček 28.12.1998

ZAČÁTEK POVÍDKY »


  • Výsledky Mistrovství světa v Anglii 1938, o kterém se v povídce píše, naleznete ZDE ».
  • Přehled všech mistrů světa naleznete na stránkách Historie MS
  • Přehled všech mistrů Evropy naleznete na stránkách Historie ME
  • Životopis Bohumila Váni naleznete ZDE »
  • Knihu Bohumila Váni "Pět stupňů k mistrovství světa" naleznete ZDE »
  • Přehled všech československých mistrů světa a Evropy naleznete ZDE »

  • zpět Český stolní tenis na příjmu